Wycieczka klas I-III do Żor

KLASY I – III W MIEJSKIM OŚRODKU KULTURY W ŻORACH

23.09.2014r. Klasy I-III pod opieką swoich wychowawców udały się do Miejskiego Ośrodka Kultury w Żorach na spektakl teatralny „Podróż z Efesiem”. Podczas tego przedstawienia dzieci poznały historię maskotki Europejskiego Funduszu Społecznego – Efesia oraz jego przyjaciółki Isi.

Uczestnicząc w spektaklu wyruszyliśmy w magiczną podróż po krajach Unii Europejskiej. Na swojej drodze spotkaliśmy romskie rodzeństwo: Sandora i Kalalę, które uczyło tańców ludowych.

We Włoszech poznaliśmy kucharza Giuseppe, który postanowił zmienić swoje kwalifikacje i założyć firmę budowlaną. Natomiast w Słowacji towarzyszył nam niepełnosprawny Janko, który nie poddaje się przeciwnościom losu i spełnia swoje marzenia o tworzeniu sztuki ludowej.

W uroczy sposób pokazali oni, że niezależnie od płci, narodowości, niepełnosprawności czy zawodu każdy jest wyjątkowy. Głównym przesłaniem spektaklu była promocja zasady równych szans Europejskiego Funduszu Społecznego, która za cel stawia sobie walkę ze stereotypami związanymi z pochodzeniem, wiekiem czy też płcią.

Po obejrzeniu spektaklu dzieci uczestniczyły w różnych konkursach o tematyce Unii Europejskiej organizowanych przez maskotkę Efesia wygrywając ciekawe nagrody rzeczowe.

Przedsięwzięcie zorganizowane zostało przez Wydział Europejskiego Funduszu Społecznego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego we współpracy z Fundacją na Rzecz Wspierania Edukacji i Rozwoju Samorządności wśród Młodzieży Viribus Unitis oraz Teatrem Gry i Ludzie.

Agnieszka Grzybowska