Rozpoczęcie roku szkolnego 2014/2015

HEJ, SOKOŁY, CZYLI INAUGURACJA SZKOLNYCH WZLOTÓW

Dokładnie 1 września, bo nie zawsze tak się w kalendarzu ułoży, wszystkie szkoły w Polsce, a więc i nasz zespół wystartował w nowy rok nauki. O godzinie 9.00 sala gimnastyczna zapełniona była nie tylko uczniami, ale i rodzicami, którzy tłumnie odprowadzali za szkolny próg  swoje – przestępujące go po raz pierwszy – pociechy. Oczywiście, niezawodnie stawili się też nauczyciele i nie zabrakło władzy samorządowej w osobach Pani Wójt oraz jednego z radnych.

Po odśpiewaniu hymnu w obecności pocztu sztandarowego głos zabrała Pani Dyrektor M. Czerwińska. Inauguracyjne przemówienie oprócz zwyczajowych powitań i życzeń zawierało filozoficzną przypowiastkę o sokołach, z których jeden mimo wszelkich starań nie chciał wzlecieć w powietrze. Rozwiązanie problemu okazało się nadspodziewanie proste – wystarczyło uciąć gałąź, z której nie chciał się ruszyć.

Pani Wójt A. Iskała, zabrawszy głos w następnej kolejności, również życzyła wszystkim sukcesów i radości z nich. Oficjalnie poinformowała ponadto, że Pani Dyrektor wygrała w czerwcu konkurs i obejmuje stanowisko na kolejne pięć lat.

Teraz już pałeczkę przejęli wychowawcy nowych klas, prezentując ich członków. A nowicjuszy jest zwykle w naszej szkole sporo, bo to i klasy pierwsze podstawowe, i czwarte (przegrupowania po edukacji wczesnoszkolnej), i wreszcie – starszyzna wśród pierwszaków – pierwsze klasy gimnazjum. Tyty pękające od słodyczy otrzymali, niestety, tylko ci wymienieni w pierwszej kolejności, choć mieli największe trudności z dotaszczeniem ich na miejsce (gimnazjaliści poradziliby sobie niewątpliwie łatwiej, ale cóż – tradycje rządzą się własnymi prawami).

Aby nauczyciele nie pozostali całkiem w cieniu, oprócz wychowawców wywołujących swoje nowe klasy do zaprezentowania się zaproszono również pedagogów, którzy osiągnęli w czasie wakacji kolejny stopień awansu zawodowego. Do dyplomowanej części grona dołączyli: pani W. Rutko oraz panowie I.Fiet  i G. Swoboda. Przedstawiono też nowych nauczycieli – panią D. Cembrzyńską (matematyka) oraz pana M. Czogalika (zastępstwo w bibliotece).

Na ostatnią część inauguracji uczniowie udali się do klas ze swoimi wychowawcami. Po drodze mieli okazję zastanowić się, czy potrzebny jest aż radykalny cios siekierą w bezpieczną gałąź, żeby przekonać się do czego służą skrzydła, w które przecież, wbrew upartym twierdzeniom biologii, człowiek bezsprzecznie został wyposażony. Tyle że przez siły większe od natury. No to w chmury!