Wyjazd dydaktyczny

Nasi na Uniwersytecie

W dniu 28 września uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w zajęciach warsztatowych zorganizowanych przez Wydział Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego.

Grupa 18 uczniów naszego gimnazjum wzięła udział 28 września bieżącego roku w zajęciach warsztatowych organizowanych przez Wydział Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego w Sosnowcu. Warsztaty obejmowały dwa bloki tematyczne. Pierwszy miał na celu wykształcenie u uczniów umiejętności rozpoznawania skał na podstawie cech fizycznych i chemicznych w trzech podstawowych grupach: skałach magmowych, osadowych i metamorficznych. Za pomocą odczynników chemicznych sprawdzali zawartość węglanu wapnia w skałach osadowych. Mieli możliwość obejrzenia ogromnej kolekcji skał, skamieniałości oraz minerałów będącej w posiadaniu uniwersytetu.

Drugi blok dotyczył ćwiczeń laboratoryjnych z chemii. Uczniowie samodzielnie przeprowadzali doświadczenia chemiczne, np. oznaczanie kwasowości produktów codziennego użytku czy sprawdzanie zawartości skrobi w produktach spożywczych. Mieli możliwość obserwowania efektownych, „wybuchowych” doświadczeń przygotowanych  przez wykładowcę uniwersyteckiego.

Jestem przekonana, że udział w tego typu zajęciach, które w ciekawy i niekonwencjonalny sposób wzbogacają wiedzę i umiejętności uczniów, pomogą w osiąganiu lepszych wyników w nauczaniu.

Dowodem na to, że warsztaty podobały się również uczniom było pytanie na koniec: „Proszę pani, kiedy zaś jadymy?” (McDonalda nie odwiedziliśmy! Laughing)

organizator wyjazdu Bernadeta Oleszowska