Dymarki rudzkie dla klas IV

Klasy czwarte zwiedzają Rudy

24 września 2013r. uczniowie klas IV naszej szkoły pod opieką mgr IwonyTomiczek, mgr Mirosławy Teresiak, mgr Izabeli Pielczyk oraz mgr Marii Kobryń udali się na wycieczkę integracyjną do Rud. Celem wyjazdu było poznanie dziedzictwa kulturowego najbliższego regionu oraz udział w warsztatach tematycznych związanych z Cystersami.

Wycieczkę uczniowie rozpoczęli od zwiedzania Sanktuarium Matki Boskiej Pokornej w Pocysterskim Zespole Klasztorno-Pałacowym z przewodnikiem z Ośrodka Edukacyjnego Zespołu Parków Krajobrazowych woj. śląskiego im. Juliusza Rogera w Rudach, który ciekawie przedstawił wiele faktów historycznych.

Następnie uczestnicy wycieczki przeszli na warsztaty - Dymarki Rudzkie, nazywane Officina Ferraria Rudensia. Jest to festyn edukacyjny, na którym za pomocą zabawy i konkursów przybliżane są sposoby dawnych technik wypalania węgla drzewnego, wytopu dymarskiego czy kucia żelaza. Uczniowie z zaangażowaniem uczestniczyli w przygotowanych dla nich zadaniach i mieli możliwość wykorzystywania swojej wiedzy w praktyce.

Wycieczka była bardzo udana – wszystkim dopisywały humory.

I.Pielczyk