Dymarki cysterskie w Rudach Raciborskich

Festyn edukacyjny dla klas pierwszych

25 września 2013 roku uczniowie klas I a i I b Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego w Nędzy pod opieką wychowawców – Agnieszki Grzybowskiej i Barbary Rerich, pojechali na wycieczkę do Rud Raciborskich, by wziąć udział w festynie edukacyjnym ”Dymarki cysterskie”.

Po zwiedzeniu kościoła z cudownym obrazem Matki Boskiej Rudzkiej i relikwią św.Walentego (patrona zakochanych i epileptyków) udaliśmy się na krótki spacer po przyklasztornym parku. Szczególne wrażenie wywarł na nas 450-letni dąb, pod którym, jak podaje legenda spał król Jan III Sobieski.

Kolejny punkt programu to festyn edukacyjny prezentujący w ciekawy sposób źródła tożsamości przemysłowej Górnego Śląska. Uczniowie poznali działanie dymarek, brali udział w różnych konkurencjach, takich jak: konkurs na dymarza, rybaka, drwala, gorzelnika i piwowara, skrybę, ogrodnika, zielarza, ekonoma itp. Konkursy miały dwojaką formułę – sprawdzianów teoretycznych i praktycznych (pierwsze uczyły rozróżniania gatunków drzew, grzybów, zapachów ziół, natomiast drugie rozwijały umiejętności rozwiązywania problemów, wykonywania czynności praktycznych przydatnych w codziennym życiu). Zapełnione karty konkursowe brały udział w losowaniu nagród. Szczęście uśmiechnęło się do uczniów naszej szkoły np. Pauliny Hiltawskiej czy Beniamina Śliwy.

Pełni wspomnień z wycieczki powróciliśmy do Nędzy.

A. Grzybowska i B. Rerich