Klasy II w terenie, czyli na "Leśnej Polanie"

Orientuj się gdzie jesteś

21 września 2011 roku klasy II a i II b Szkoły Podstawowej w Nędzy wraz z wychowawcami uczestniczyły w zajęciach terenowych organizowanych przez ośrodek Leśna Polana.

Do ośrodka udaliśmy się bryczkami konnymi, co było nie lada atrakcją dla maluchów. Zajęcia w terenie rozpoczął „Leśny Patrol” polegający na wędrówce po lesie z wcześniej przygotowaną mapą w celu realizacji zadań „Kwatery Głównej”. Klasy miały za zadanie wybrać swojego dowódcę, który rzetelnie studiował mapę, prowadząc całą grupę wraz z opiekunami po zakamarkach lasu. Trzygodzinny pobyt w lesie miał za zadanie: zaznajomić uczestników z otoczeniem, w którym się znajdują, przekazać podstawową wiedzę nt. działań wojskowych grup patrolowych, nauczyć podstaw czytania mapy i orientacji w terenie, wykonywać zadania terenowe związane ze sztuką przetrwania (survivalu). Dzieci między innymi budowały schronienie, wykonywały proste sprzęty biwakowe, uczyły się rozpalać ognisko w terenie. Program pozwolił dzieciom rozwinąć zdolności manualne. Po powrocie na teren ośrodka dzieci zjadły ciepły posiłek i rozpoczęły się gry i konkurencje sportowe na placu zabaw. Do dyspozycji dzieci były: huśtawki, boisko do piłki siatkowej i nożnej. Ale największym powodzeniem wśród dzieci cieszyła się ogromna dmuchana zjeżdżalnia. Impreza była bardzo udana. Pełni wrażeń i uśmiechu na buziach wróciliśmy do domów.

Opracowały: A.Grzybowska, B.Rerich