Jesienna wycieczka

320 metrów pod ziemią

W jesienny, pochmurny dzień (11.10.2011r.) klasy VI pod opieką wychowawców: Aleksandry Nieć, Mirosławy Teresiak i Pani Stanisławy Mietły pojechały na wycieczkę do Kopalni Guido w Zabrzu i Palmiarni w Gliwicach.

Celem wyjazdu było zaznajomienie uczniów z tradycyjnym niegdyś na naszym terenie zawodem górnika i poznaniem warunków jego pracy. Kopalnia Guido, to zabytkowa nieczynna już kopalnia, udostępniona dla zwiedzających. Uczniowie zaopatrzeni w ochronne kaski poznawali tajniki urządzeń górniczych zarówno tych najstarszych jak i współczesnych. Przewodnicy opowiadali

o ciężkiej pracy w kopalni, ale także o zagrożeniach jakie niesie za sobą niewłaściwa eksploatacja na powierzchni, tzw. szkodach górniczych. Ogromne wrażenie zrobiła na uczniach ciężka dola koni pracujących na dole . Z Zabrza uczestnicy wycieczki przejechali do Palmiarni w Gliwicach, gdzie czekała na nich wędrówka ścieżką dydaktyczną. Przewodnik w ciekawy sposób omawiał rosnące w potężnych szklarniach egzotyczne rośliny. Dodatkową atrakcją były zwierzęta zgromadzone wewnątrz, zwłaszcza ptaki, których śpiew umilał zwiedzanie.