Pierwszoklasiści na lekcji bibliotecznej

Eureka! Już wiem, gdzie jest w szkole biblioteka.

25 września 2012r. pierwszoklasiści szkoły podstawowej ZSG w Nędzy mieli okazję uczestniczyć w swojej pierwszej lekcji bibliotecznej. Dzieci zapoznawały się ze zbiorami przeznaczonymi dla uczniów klas młodszych oraz z zasadami korzystania z biblioteki.

Sprytni pierwszoklasiści szybko odgadywali zagadki: „Kto ma na półkach książek bez liku i dba o książki i czytelników?” ; „Z niej w szkole i w domu nauczysz się wiele. Szanuj ją i kochaj, jest Twym przyjacielem”. Po lekcji uczniowie umieją już wyjaśnić pojęcia: biblioteka, czytelnia, wypożyczalnia, księgarnia. Wiedzą jak należy się zachowywać w bibliotece.

Głównym celem lekcji było rozbudzenie wśród najmłodszych nawyku czytania i korzystania z książek oraz ich poszanowania. Dzieci wspólnie z bibliotekarką uzupełniły mapę myśli: „O co prosi książka?”. Uczniowie klas pierwszych poznali rolę książki w życiu człowieka. Teraz już pierwszoklasiści wiedzą, że czytanie: uczy myślenia, dzięki niemu mamy swoje zdanie, wyrabia światopogląd, pobudza wyobraźnię, rozwija umiejętność wysławiania się, wzbogaca słownictwo, wyrabia cierpliwość, a także że czytanie to relaks i dzięki czytaniu zdobywa się wiedzę.

Mali goście opuścili bibliotekę z piosenką na ustach i obiecali, że znowu przyjdą poczytać. Pierwszy kontakt dzieci z biblioteką szkolną minął w przyjaznej i serdecznej atmosferze.

MK