Fizyka nie musi być nudna

W Instytucie Fizyki w Katowicach

15 września br. po dwuletniej przerwie klasy trzecie wznowiły wieloletnią tradycję Naszego Gimnazjum biorąc udział w „Osobliwościach świata fizyki” w Instytucie Fizyki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Zajęcia te dobywają się co roku w miesiącu wrześniu. Tym razem udział w nich wzięło 54 naszych gimnazjalistów z wychowawcami – mgr I. Sadowską, dr R. Niklewiczem  i w zastępstwie za mgr G. Swobodę - pani Adela Porombka.Pod kierunkiem swojego nauczyciela fizyki młodzież przeżyła fantastyczną przygodę z fizyką, uczestnicząc i biorąc udział w demonstracjach doświadczeń z trzech różnych działów fizyki.

Każde z zajęć: ”W ruchu”, „Bez energii ani rusz” i „O cieple” odbywały się w różnych salach audytoryjnych.

Nasi uczniowie z ogromnym zainteresowaniem śledzili doświadczenia prezentowane przez naukowców - wykładowców Instytutu Fizyki. Chcąc dłużej wspominać te ciekawe przeżycia zrobili wiele interesujących zdjęć. Młodzież miała też możliwość przekonać się, w jakich warunkach uczą się ich starsi koledzy – studenci. Teraz już po powrocie gimnazjalistów intryguje plakat z postacią profesora A.Einsteina i napisem „I want you ..” umieszczone na gazetce w pracowni chemiczno- fizycznej wraz z pamiątkowymi zdjęciami z wyjazdu. Wychowawcy zaś i pani z fizyki mają nadzieję, że zasiane w umysłach naszej młodzieży ziarenko wiedzy i ciekawości świata zaowocuje nowym pokoleniem naukowców przyszłości.
„O, jakby było miło uczestniczyć w odbiorze Nagrody Nobla za ciekawe odkrycia w dziedzinie fizyki przez absolwenta naszego gimnazjum”  – rozmarzyła się pani z fizyki M. Wadowska.