Lapbook czyli książka na kolanach

Uczniowie klas drugich tworzyli na zajęciach lapbooki do baśni Hansa Christiana Andersena pt.,,Dzikie Łabędzie". Celem zajęć było zaprezentowanie innowacyjnej metody opracowywania lektury. Najpierw zaprezentowano im zasoby Internetu na temat lapbooków, potem sami przystąpili do działania.

Lapbook jest czymś w rodzaju teczki interaktywnej mieszczącej się na kolanach (stąd właśnie nazwa), w której gromadzone są rysunki, plany, opowiadania, wykresy, słówka, zdjęcia, ciekawostki, wiadomości na wybrany temat. To wszystko umieszczone jest w zakładkach, książeczkach o przeróżnych kształtach wg inwencji uczniów.

Okazało się, że tworzenie lapbooków to wspaniała zabawa ale też sposób na naukę, na współpracę, właściwe relację z kolegami i koleżankami.

Uczeńrozwija przy tym takie umiejętności jak czytanie,pisanie,rysowanie,kreatywność, logiczne myślenie, koncentracja, pogłębia też wiedzę z danego tematu.

Efektem współpracy uczniowskiej były kolorowe lapbooki, które przyciągają uwagę i dzieci chętnie do nich wracają.

Anna Neuhof

Agnieszka Grzybowska