„MATEMATYCZNI RYŚLICIELE” NA START!!!

14 września 2018 r. dziesięcioro uczniów klas VII szkoły podstawowej odwiedziło Wielki i Mały Świat Techniki w czeskich Witkowicach (Ostrava) w ramach V edycji grantowego programu fundacji mBanku, pt. Matematyczni Ryśliciele – wizualny świat matematyki.

Celem programu jest wzbudzenie w naszych uczniach zainteresowania przyjazną formą nauki matematyki. Na zajęciach, pod okiem koordynatorek – pań Małgorzaty Mielnik oraz Anny Wojtek, uczniowie będą tworzyć, wykonywać i wdrażać innowacyjną autorską książkę matematyczną na bazie sketchnotingu. Stworzą także matematyczną stronę internetową, na której zostaną umieszczone samodzielnie nagrane filmiki ukazujące wszechobecność matematyki i jej praktyczne wykorzystanie w życiu codziennym.
Wycieczka do Ostravy rozpoczęła nasze działania w programie, ukazując uczniom jak można wykorzystać wiedzę matematyczną w różnych dziedzinach nauki. Wielki i Mały Świat Techniki to wyjątkowe miejsce, które dzięki nowoczesnemu wyposażeniu, interaktywnym eksponatom ukazuje w atrakcyjny i zabawny sposób naukę i technikę. Wielki Świat oferuje 4 stałe ekspozycje interaktywne (Świat Nauki i Odkryć, Świat Cywilizacji, Świat Przyrody, Świat Dzieci), nowocześnie wyposażone laboratoria, warsztaty oraz kino 3D. Mały Świat to unikatowa i niepowtarzalna ekspozycja odkrywająca tajemnice wynalazków technicznych. Uczniowie podążają tutaj śladami powieści Juliusza Verne’a, mogąc zajrzeć nawet do wnętrza łodzi podwodnej.
Wszyscy uczestnicy wycieczki świetnie się bawili odkrywając tajniki nauki poprzez zabawę. Uczniowie mogli nie tylko wykorzystać interaktywne eksponaty wystaw, ale także wejść do środka drzewa, czy muszli ślimaka. Można było spróbować swoich sił w symulatorach jazdy autem, pociągiem i autobusem. Każdy z nas mógł usłyszeć, jak „grają” konkretne części naszego ciała oraz w jaki sposób nasze ciało przewodzi prąd elektryczny. Zostaliśmy także zaproszeni na pokaz naukowy, gdzie dowiedzieliśmy się ciekawostek na temat wodoru, ciekłego azotu i suchego lodu. „Podpalaliśmy” także nasze dłonie (ale w bezpieczny sposób). Zobaczyliśmy bardzo ciekawy film w kinie 3D, pt. „Ziemia z lotu ptaka”. Czas upłynął nam bardzo szybko, więc pozostał mały niedosyt… Może kiedyś jeszcze odwiedzimy to magiczne miejsce?

Anna Wojtek

Małgorzata Mielnik